دلایل کاهش تولید فولاد چیست؟

به گفته وحید یعقوبی، به دلیل محدودیت تامین برق و افزایش قیمت مواد اولیه تولید فولاد در خرداد و تیر نسبت به اردیبهشت ماه با کاهش مواجه شد که البته این کاهش به اندازه پارسال نیست.

وحید یعقوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت تولید فولاد، اظهار کرد: هنوز آمار رسمی تولید فولاد تکمیل نشده اما بر اساس برآوردها در خردادماه نسبت به اردیبهشت ماه به دلیل محدودیت تأمین برق که از ۱۵ خرداد ماه اعمال شد، کاهش تولید داشتیم. البته نکته مهم این است که این کاهش تولید به اندازه کاهش تولیدی که پارسال داشتیم نیست.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: سال گذشته بر اساس مصوبات، کارخانجات تا ۱۰ درصد دیماند کار می کردند که همین مساله موجب افت شدید تولید شده بود اما امسال با توجه به اینکه محدودیت تامین برق بر اساس برنامه صورت گرفته، محدودیت ها مدیریت شد از این رو کاهش تولید فولاد در سال جاری به اندازه پارسال نیست.

وی ادامه داد: به نظر می رسد به صورت میانگین در تیر ماه کاهش تولید ۲۰ درصدی داشته باشیم.

یعقوبی تصریح کرد: عمده دلیل کاهش تولید فولاد محدودیت های برقی است اما چند نکته دیگر نیز باید مورد توجه قرار گیرد؛ عدم توازن در زنجیره محصولات فولاد وجود دارد از این رو برخی از کارخانجات ذوب القایی توان ادامه کار ندارند. در حال حاضر این کارخانجات ۵ میلیون تن فولاد تولید می کنند اما در کنار محدودیت های برقی، با افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه های جانبی، هزینه تمام شده محصولاتشان با قیمت فروش همخوانی ندارد.

وی گفت: قیمت پایه ای که بورس کالا برای این محصولات در نظر می گیرد روز به روز در حال کاهش است در حالیکه این قیمت ها پاسخگوی هزینه تولیداتشان نیست بنابراین کارخانجات ذوب القایی یا کاهش تولید داده اند و یا به طور کلی تعطیل کرده اند.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در مورد وضعیت صادرات فولاد نیز اظهار کرد: کاهش آنچنانی در صادرات فولاد نداشتیم اما با توجه به اعمال عوارض صادراتی در ابتدای سال ۱۴۰۱، به نظر می رسد تاثیر این سیاست در تیر و مرداد خود را نشان دهد زیرا قراردادهای فولاد ۲ تا ۳ ماهه است. پس از انتشار آمار رسمی کاهش تولید و صادرات را به وضوح خواهیم دید./خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار و مقالات اخیر
دلایل کاهش تولید فولاد
اخبار آهن و فولاد

دلایل کاهش تولید فولاد چیست؟

به گفته وحید یعقوبی، به دلیل محدودیت تامین برق و افزایش قیمت مواد اولیه تولید فولاد در خرداد و تیر نسبت به اردیبهشت ماه با کاهش مواجه شد که البته این کاهش به اندازه پارسال نیست.

ادامه مطلب »
اخبار آهن و فولاد

پیش ‌بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1401

پیش ‌بینی قیمت آهن و میلگرد و این گونه محصولات اهمیت بسیار زیادی دارد. آهن‌آلات به عنوان یکی از موارد پرکاربرد و مهم در بسیاری از صنایع بوده و در ساخت و تولید بسیاری از سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

ادامه مطلب »