وزن صفحه ستون

صفحه ستون یا بیس پلیت به یک صفحه فولادی صاف و مسطح گفته می شود که در زیر ستون های مورد استفاده در اسکلت فلزی قرار می‌گیرد و وظیفه آن حمایت از ستون و همچنین انتقال فشار و وزن وارد شده بر روی ستون، به فوندانسیون را بر عهده دارد. همچنین یکی دیگر از وظیفه های اصلی صفحه ستون این است که ستون های فلزی را به پی ساختمان یا فوندانسیون متصل کند، در این مطلب ما قصد داریم در مورد وزن صفحه ستون با هم صحبت کنید و راهکارهایی را در خصوص محاسبه وزن این صفحات فولادی در اختیار شما قرار دهیم، چرا که محاسبه وزن صفحه ستون علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا میزان مصالح مورد نیاز و هزینه های پیش رو را برآورد کنید، این امکان را به شما می دهد که وزن کلی ساختمان را نیز به دست بیاورید. اما قبل از همه چیز بگذارید تا با هم در مورد بولت صحبت کنیم. صفحه ستون باید به وسیله دولت به پی ساختمان یا فوندانسیون متصل شود و روند استفاده از آنها به این صورت است که بعد از قرار گیری این برد ها در صفحه ستون قسمت زیرین آن را کج می کنند تا سطح تماس و میزان درگیری بیشتری با قسمت زیرین بیس پلیت داشته باشد. تعداد این بولت ها می تواند ۶، ۴، ۲ و… باشد و همچنین قطر این قطعات فلزی را مهندس با توجه به شرایط و مشخصات فنی ساختمانی که در حال طراحی آن است مشخص می کند. در نظر داشته باشید که طول این دولت ها باید به گونه‌ای باشد که با وزن وارد شده بر روی ستون و همچنین طول آن سازگاری داشته و از ایجاد تنش در آن جلوگیری کند. فرمولی که برای محاسبه وزن صفحه ستون به کار می رود به صورت زیر می باشد:

وزن = وزن مخصوص × قطر یا ضخامت × عرض × طول

 

وزن صفحه ستون 30*30

وزن صفحه ستون 30*30  که معمولاً برای مکان هایی قابل استفاده است که فشار بسیار کمی بر روی ستون می باشد، از طریق فرمول محاسبه وزن ورق فلزی قابل محاسبه است. این نوع است او معمولاً دارای دو یا چهار گل هستند و بیشترین موارد استفاده از آنها در مکان هایی است که وزن بسیار کمی بر روی ستون می باشد، مانند ستون سقف های پلیتی، آلاچیق ها و سایه بان های مورد استفاده برای پارکینگ. این نکته بسیار مهم را همیشه باید در نظر داشته باشید که اگر قرار است تا وزن کمی بر روی ستون شما باشد، بهتر است که از ستون های ۴۰ در ۴۰ استفاده کنید تا به این شکل استحکام بیشتر سازه فلزی خود را تضمین کنید.

 صفحه ستون

وزن صفحه ستون 40*40

وزن صفحه ستون 40*40 طبق فرمول محاسبه وزن ورق های فولادی محاسبه می گردد. این نمونه صفحه ستون که دارای ابعاد بیشتری هستند، برای موارد قابل استفاده است که فشار بر روی آنها وارد می شود. برای استفاده از این صفحه ستون باید چهار بولت در نظر گرفته باشید و سعی کنید که طول بولت ها بلند باشد. البته قبل از همه چیز این نکته بسیار مهم را به یاد داشته باشید که مهندس مسئول طراحی یک سازه و یا ساختمان باید ابعاد بولت را برای شما مشخص کند و در صورتی که وزن و فشار زیادی بر روی ستونها وارد می شود باید از صفحه های بزرگتری استفاده کنید. 

 

وزن صفحه ستون 50*50

وزن صفحه ستون 50*50 با استفاده از فرمولی که در ابتدای این مطلب در اختیار شما قرار دادیم محاسبه می شود. این نوع صفحه ستون که در شرایطی استفاده می شود که فشار و وزن وارد شده بر روی ستون زیاد می باشد، چرا که مساحت بالا و سطح تماس زیاد با فونداسیون باعث می شود که انتقال فشار بهتر انجام شود. این صفحات ستون معمولا دارای 4 یا 6 بولت هستند که این بولت ها باید بلند باشد تا صفحه ستون علاوه بر تحمل وزنی که بر روی آن است، بتواند در برابر تنش های مختلف سازه از خود مقاومت خوبی نشان دهد. نکته ای که در زمان نصب  این صفحه ستون ها باید به یاد داشته باشید این است که صفحه شما باید بکاملا تراز باشد و از طرفی ستون پیچ شده یا جوش داده شده روی آن کاملا شاغول باشد.